राजनीति

यी हुन् जिल्ला अधिवेशनबाट निर्वाचित कांग्रेसका ७७ सभापतिहरू

काठमाडाैं । स्थगित गरिएका १६ जिल्लाको अधिवेशन आइतबार राति सम्पन्न भएपछि नेपाली कांग्रेसकाे ७७ वटै जिल्लाले सभापति पाएकाे छ । 

याे नतिजासँगै नेपाली कांग्रेसको १४औं महाधिवेशनअन्तर्गत सबै तहको अधिवेशन पूरा भएको छ । गत पुस अन्तिम साता कांग्रेसको १४औं महाधिवेशन काठमाडौंमा सम्पन्न भएको थियो ।

१४औं महाधिवेशन सकिएको करिब तीन महिना पुग्नै लाग्दा बल्ल कांग्रेसको जिल्ला अधिवेशन सकिएको हाे । सिन्धुपाल्चोक, बारा र सर्लाहीको अधिवेशनले आइतबार नयाँ नेतृत्व चयन गरेसँगै बाँकी रहेका जिल्लाको अधिवेशन पनि सकिएको हो ।

आन्तरिक विवाद र मौसमको प्रतिकूलतका कारण १६ वटा जिल्लाको अधिवेशन महाधिवेशन भन्दा पछि सम्पन्न गर्ने निर्णय कांग्रेसले गरेको थियो ।

७७ वटै जिल्लामा अधिवेशन सकिंदा सभापति शेरबहादुर देउवा पक्ष सभापतिमा बलियो देखिएको छ । यद्यपि केही जिल्ला सभापति भने सभापति देउवा र शेखर काेइराला पक्षले आ-आफ्नो निकट भएको दाबी गरेका छन् ।

महाधिवेशनमा देउवाको प्रस्तावक बनेका पूर्वमहामन्त्री कृष्णप्रसाद सिटौला र पहिलो चरणमा सभापतिमै प्रतिस्पर्धा गरेर दोस्रो चरणमा देउवालाई सघाएका प्रकाशमान सिंह र विमलेन्द्र निधिनिकट नेताहरू पनि केही जिल्लाको नेतृत्वमा आएका छन् ।

प्रदेश १
१. पाँचथर - रूपनारायण जवेगु

२.  ताप्लेजुङ - गजेन्द्रप्रसाद तुम्याहाङ

३.  इलाम - डम्बरबहादुर खड्का

४.  संखुवासभा - दीपक खड्का

५.  तेह्रथुम - अर्जुन तुम्बाहाम्फे

६. धनकुटा - दिनेश राई

७.  भोजपुर - विनोद वान्तवा

८. खोटाङ - विष्णुकुमार राई

९. सोलुखुम्बु - नाम्गेल जाङ्बु शेर्पा

१०. ओखलढुंगा - तेजेन्द्र खनाल

११. उदयपुर - हिमाल कार्की

१२. झापा - देउमान थेबे

१३. मोरङ - डिगबहादुर लिम्बू

१४. सुनसरी - केदार भण्डारी

मधेश प्रदेश

१. सप्तरी - रामदेव साह

२. सिरहा - रामचन्द्र यादव

३. धनुषा - योगेन्द्र पजियार

४. महोत्तरी - नागेश्वर यादव

५. सर्लाही - सुरेन्द्रप्रसाद सिंह

६. रौतहट - सुनिलकुमार यादव

७. बारा - राजेश राय यादव

८. पर्सा - जनार्दनसिंह क्षेत्री

वागमती प्रदेश

१. दोलखा - बर्मा लामा

२. रामेछाप - पूर्णबहादुर (कान्छाराम) तामाङ

३. सिन्धुली - उपेन्द्र पोखरेल

४. काभ्रे - तीर्थ लामा

५. सिन्धुपाल्चोक - जंगबहादुर तामाङ

६. रसुवा -पेम्वाछिरिङ तामाङ

७. नुवाकोट -रमेश महत

८. धादिङ - रामनाथ अधिकारी

९. चितवन - राजेश्वर खनाल

१०. मकवानपुर - बुद्ध लामा

११. भक्तपुर - दुर्लभ थापा

१२. ललितपुर - जितेन्द्रकुमार श्रेष्ठ

१३. काठमाडौं - कृष्णसबुज बानियाँ

लुम्बिनी प्रदेश 

१. नवलपरासी पश्चिम - अर्जुनकुमार पोखरेल

२. रूपन्देही - रामकृष्ण खाण

३. कपिलवस्तु - अब्दुल कलाम खाँ

४. पाल्पा - हिमालदत्त श्रेष्ठ

५. अर्घाखाँची - केशव श्रेष्ठ

६. गुल्मी - खिलध्वज पन्थी

७. रूकुमपूर्व -केशरमान रोका

८. रोल्पा - किशोर आचार्य

९. प्युठान - विष्णुकुमार गिरी

१०. दाङ -शंकरप्रसाद डाँगी

११. बाँके – नारायण गौडेल

१२. बर्दिया - अरूणप्रकाश सिंह राठौर

गण्डकी प्रदेश

१. गोरखा - नन्दप्रसाद न्यौपाने

२. लमजुङ - टकराज गुरूङ 

३. तनहुँ - जितप्रकाश आले

४. कास्की - किशोरदत्त बराल

५. मनाङ - शंकर गुरूङ देउवा 

६. पर्वत - युवराज जोशी

७. मुस्ताङ -रोमीगौचन थकाली

८. स्याङ्जा - राजु थापा

९. म्याग्दी - खमबहादुर गर्बुजा

१०. बागलुङ - जित शेरचन

११. नवलपुर - महेन्द्रध्वज जिसी

कर्णाली प्रदेश

१. रूकुम - प्रेमप्रकाश वली

२. सल्यान - केशवबहादुर विष्ट

३. डोल्पा - दीपेन्द्रबहादुर शाही

४. जुम्ला - कर्णबहादुर शाही

५. मुगु - ऐनबहादुर शाही

६. हुम्ला -मोहनविक्रम सिंह

७. कालिकोट - अम्बबहादुर शाही

८. जाजरकोट -बेदराज सिंह

९. दैलेख - मणिराम रेग्मी

१०. सुर्खेत -खड्ग पोखरेल

सुदुरपश्चिम प्रदेश

१. बाजुरा - रामसिंह रावल

२. बझाङ -खड्क बोहरा

३.  डोटी - नरेन्द्रबहादुर सिंह

४. अछाम -पुष्पबहादुर शाह

५. दार्चुला -ललितसिंह बोहरा

६. बैतडी -चतुरबहादुर चन्द

७. डडेल्धुरा - भीमबहादुर साउद

८. कञ्चनपुर - पदम बोगटी

९. कैलाली - नारायणदत्त भट्ट

गाउँ सहर संवाददाता